منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

راه های از بین بردن جای جوش صورت و برطرف کردن بافت های ناهموار پوست


آکنه و جای جوش می تواند باعث ناراحتی های زیادی در فرد شده و اعتماد به نفس او را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار دهد. حتی زمانی که جوش ها کاملاً از بین می روند، جای آن ها هر روز بر روی صورت فرد خودنمایی می کند. حتی با دقیق ترین و علمی ترین روش های درمانی، ممکن است جای جوش بر روی صورت باقی بماند. البته جای همه جوش ها یکسان نیست. بهترین زمان برای ازبین بردن جای جوش صورت ، پس از به وجود آمدن آن است. بدین ترتیب جوش بدتر نشده و جای آن باقی نخواهد ماند.
اگر در اثر جوش زدن صورت، لکه های زرد یا قهوه ای بر روی پوست شما باقی مانده اند، این لکه ها باید به صورت خود به خودی از بین بروند. با این حال ممکن است از رفع جای جوش ها تا یک سال زمان ببرد. همچنین در صورتی که جای جوش ها شما را اذیت می کند.

جوش صورت یک بیماری پوستی دردناک است که ممکن است باعث خجالت بیمار شود و اسکارها و جاهای جوش که پس از آن روی پوست باقی میمانند ناخوشایند هستند. متخصص پوست و مو میتواند در از بین بردن جای جوشهای برجسته و فرورفته به شما کمک کند. جای جوشهای پررنگ ممکن است پس از چند ماه به تدریج از بین بروند، شما میتوانید به تسریع این روند کمک کنید. می توانید برای درمان با متخصصین کلینیک زیبایی دکتر جعفری پور مشاوره کنید برای گرفتن یک وقت مشاوره می توانید با شماره تلفن 03136266851 تماس بگیرید.
انواع جای جوش
به طورکلی، جای جوش دو نوع است:
- دسته ای که به علت از بین رفتن بافت ها ایجاد شده اند (آتروفی)
- دسته ای که به علت رشد بیش از حد بافت ها ایجادشده اند (هایپرتروفی)
در این دو دسته ی اصلی، انواع مختلف جای جوش بر هفت نوع تقسیم می شوند: شکافی، غلتکی، جعبه ای، هایپرتروفی، کلوید، هایپرپیگمنتاسیون، هیپوپیگمنتاسیون.
می توان این اسکارها را در سه دسته ی ساده طبقه بندی کرد: اسکارهای فرورفته، جای جوش برآمده، رنگ رفتگی یا پررنگی.

جای زخمهای فرورفته

جای جوش شکافی، غلتکی و جعبهای در ردهٔ جای زخمهای تورفته یا آتروفی قرار میگیرند. در این نوع جای جوش، شما یک سوراخ کمعمق را در محل ایجاد جوش خواهید دید. این عارضه به علت تولید کم کلاژن در منطقهٔ آسیب دیدهٔ پوست در طول روند بهبودی ایجاد میشود.

جای جوش شکافی
جای جوشهای شکافی عمیق و باریک بوده و در طول پوست ادامه پیدا میکنند. با وجود این عارضه ظاهر پوست به شکلی میشود که گویا آن را با یک یخ شکن یا وسیلهٔ تیز دیگر سوراخ کرده باشند. جای جوشهای شکافی مانند سوراخهای کوچک و عمیقی در پوست ایجاد میشوند. البته برخی از آنها به شکل روزنههای پوستی بزرگ و باز ایجاد میشوند. جای جوشهای شکافی پس از عفونتهای ناشی از کیست و یا دیگر عارضههای عمیق پوستی ایجاد شده و تا سطح پوست پیشرفت میکنند. در طی این عارضه، بافت پوست تخریب شده و جای زخم بلند و ستون مانندی را بر جای میگذارد.

جای زخم جعبهای
جای جوشهای جعبهای، فرورفتگیهای گرد یا بیضی مانندی هستند که از جای جوشهای شکافی پهنتر بوده و به پوست ظاهری فرورفته میدهند. زمانی که یک مشکل التهابی باعث تخریب کلاژن میشود، بافتها نیز تخریب میشوند. پوست در این ناحیه بدون حمایت رها شده و یک ناحیهٔ فرورفته ایجاد میشود. جای جوش جعبهای ممکن است سطحی و یا حاد باشد که به میزان بافت از بین رفته بستگی خواهد داشت.

جای جوش غلتکی
این نوع از جای جوش حالتی موج دار به پوست میدهد. جای جوش غلتکی زمانی ایجاد میشود که نوارهای فیبروز بافتی بین پوست و لایههای زیرپوستی تشکیل شود. این نوارها اپیدرم را کشیده و آن را به لایههای عمیقتر پوست قلاب میکنند. این کشیدگی اپیدرم باعث حالت موجی در پوست خواهد شد.

چگونه میتوان جای جوشها را از بین برد؟

به طور واقعبینانه، شما قادر به از بین بردن یک شبه جای جوشهای خود نیستید اما درمانهای خانگی، محصولات، روشهای درمانی و نکات مراقبتی در مورد پوست که در زیر توضیح داده شده است باعث ایجاد تفاوتهای چشمگیر در طول زمان میشوند. شما باید بهترین روش را که مناسب با نوع پوست شما است پیدا کنید.

محافظت از پوست در برابر نور آفتاب

اشعههای ماوراءبنفش خورشید سلولهای تولید رنگدانه در پوست را تحریک میکنند که میتوانند باعث تشدید جای جوش شود. اگر شما زمان زیادی را زیر نور آفتاب میگذرانید با کرمهای ضد آفتاب (SPF 30 یا بالاتر) از پوست خود محافظت کنید، یک کلاه نقابدار داشته باشید و تا میتوانید از سایه استفاده کنید.

استفاده محصولات مراقبت پوستی ملایم

در بسیاری از موارد افراد از روشها و محصولات مختلف سایشی و لایهبردار استفاده میکنند که باعث تحریک پوست و تشدید وضعیت میشود و به همین دلیل از رفع جای جوشها و تغییر رنگهای پوست ناامید میشوند. سعی کنید به پوست خود توجه کنید. اگر پوست شما نسبت به استفاده از برخی محصولات به شدت واکنش نشان میدهد باید استفاده از آن را بلافاصله متوقف کنید. از شویندههای صورت، پاک کنندههای آرایشی، مرطوبکنندههای و لایهبردارهای ملایم استفاده کنید تا پوست شما به جای ملتهب شدن، شاداب شود. یک اشتباه بزرگ مردم این است که از مرطوبکنندهها برای پوست خشک استفاده میکنند. مرطوبکننده را به پوست مرطوب بمالید تا بتواند در منافذ پوست شما نفوذ کند. به جای استفاده از مرطوبکنندههای معمولی، چند کرم مورد علاقه خود را با هم ترکیب کرده و همراه با ژل آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه یک ماده طبیعی نگهدارنده رطوبت است که رطوبت هوا را روی صورت شما حفظ میکند. با این کار صورت شما هیدراته میشود. از آب داغ برای شستشوی صورت خود استفاده نکنید. آب داغ باعث خشکی شدید پوست میشود بنابراین درجه حرارت را کاهش دهید شما نباید از حولهها، لیفها و اسفنجهای زبر برای شستشو و خشک کردن صورت خود استفاده کنید زیرا ممکن است باعث تحریک و سوزش پوست شما شوند.

از متخصص پوست و مو بخواهید که پانچ انجام دهد.

اگر شما جای جوشهای شکافی یا جعبهای دارید ممکن است متخصص پوست و مو قادر به برداشتن آنها با استفاده از روشهای پانچ باشد. آنها اطراف اسکار را شکافته و صبر میکنند که بهبود یابد تا پوست شاداب تشکیل شود.

بلافیل

بلافیل یک ژل تزریقی است که برای ترمیم جای جوشهای متوسط تا شدید، آتروفیک و متورم روی گونههای بیماران که بیش از 21 سال دارند استفاده میشود. نتایج حاصل از این تزریق بلافاصله پس از انجام آن قابل مشاهده است و در واقع پوست شما در هنگام خروج از مطب بهبود یافته است. زمانی که این ژل تزریق شد، کلاژن بلافاصله شروع به کار کرده و حجم طبیعی بیشتری ایجاد کرده و جای اسکارها را لیفت میدهد. به مرور زمان، بدن به طور طبیعی کلاژن را متابولیزه میکند اما نتایج دست نخورده باقی میمانند. در واقع 90 درصد از بیمارانی که از بلافیل برای درمان جای جوشهای خود استفاده کردهاند هنوز پس از گذشت یک سال راضی هستند. این روش تزریقی نیازی به بستری شدن ندارد و شما میتوانید بلافاصله پس از درمان به کارها و امور روزمره خود بپردازید.

میکرونیدلینگ اینفینی (درمان در مطب)

این روش درمانی توسط متخصص پوست و مو انجام میشود که در آن دو روش مختلف برای دستیابی به نتایج عالی در رفع جای جوشها با هم ترکیب میشوند. میکرونیدلینگ و رادیو فرکانسی. اول از ژل بیحسی استفاده میشود و سپس پزشک از ابزار میکرونیدلینگ برای نفوذ در پوست و به طور همزمان از رادیوفرکانسی برای تابش نور به درمیس استفاده میکند. طول دوره بهبودی حدود 24 ساعت بوده و پس از آن شما میتوانید آرایش کنید و قرمزیهای باقیمانده روی پوست را بپوشانید.

لایهبرداری پوست با استفاده از لیزر فرکشنال

لیزر جوانسازی صورت فرکشنال نیز مانند میکرونیدلینگ، سیگنالهایی برای تحریک واکنش پوست به آسیبدیدگی ارسال میکند. به طور خاص، ستونهای میکروسکوپی آسیبدیدگی ایجاد میشوند که باعث سوراخ شدن قسمتهای تحت درمان میشوند در حالی که بافتهای اطراف سالم و دست نخورده باقی میمانند. این آسیبدیدگیها فرایند تولید کلاژن جدید را تحریک میکنند. این کلاژن جدید، پوست را جوانسازی کرده و ظاهر آن را بهبود میبخشد. این بهبودی ادامه مییابد (تا 6 ماه پس از درمان) زیرا تولید کلاژن جدید ادامه مییابد.

عمل جراحی

عمل جراحی در برخی از موارد میتواند ظاهر جای جوشها را بهبود بخشیده و همچنین میتوان از آن برای مقاصد زیر استفاده کرد:
- تغییر موقعیت بافت زخم
- تغییر شکل و اندازهٔ بافت اسکار
عمل جراحی به تنهایی برای کلوید ها توصیه نمیشود چرا که این کار باعث رشد بیشتر آنها خواهد شد. عمل جراحی برای کلوید ها معمولاً با تزریق کورتیکواستروئید ها در محل برداشتن بافت زخم همراه میباشد.

استفاده از درمانهای خانگی طبیعی

مقادیر زیادی آب بنوشید و از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید

با این که پیروی از یک رژیم غذایی سالم و هیدراته کردن پوست برای از بین بردن جای جوشها معجزه نمیکنند اما به بدن این امکان را میدهند که به بهترین روش خود را بهبود داده و ترمیم کند. آب؛ سموم را از بدن شسته و پوست را سفت و شاداب نگه میدارد بنابراین باید روزانه 5 تا 8 لیوان آب بنوشید. ویتامینهای آ، ث و ای نیز به تغذیه پوست و حفظ رطوبت آن کمک میکنند. ویتامین آ در سبزیجاتی مانند بروکلی، اسفناج و هویج وجود دارد و ویتامینهای ث و ای نیز در پرتقال، گوجه، سیب زمینی شیرین و آواکادو یافت میشوند. شما باید تا آنجا که میتوانید از مصرف غذاهای چرب و نشاسته دار پرهیز کنید زیرا برای پوست شما خوب نیستند.

اسکارهای برجسته را با سیلیکون بپوشانید

ورقهای سیلیکون میتوانند به کاهش جای جوشهای برجسته کمک کنند. سیلیکون را هر شب روی جای جوش بمالید و صبح روز بعد آن را با استفاده از پاک کنندههای ملایم بشورید. در طول مدت چند هفته، پوست شما هموارتر میشود.

با کرم کورتیزون شروع کنید

کرمهای کورتیزون به کاهش التهاب پوست و تسریع روند بهبودی کمک میکنند. با پزشک خود در مورد تعیین نوع کرم کورتیزون مناسب با شرایط شما صحبت کنید. کرمهای کورتیزون را میتوان هم به صورت تجویزی و هم به صورت بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کرد. کرم را روی پوست آسیب دیده بمالید، قبل از استفاده دستورالعمل استفاده از کرم را مطالعه کنید.

برای پوستهای روشن از کرمهای روشنکننده پوست بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید

کرمهای روشنکننده پوست که حاوی موادی مانند کوجیک اسید، آربوتین، عصاره شیرین بیان، عصاره توت و ویتامین ث هستند به روشن کردن پوست کمک کرده و هایپرپیگمنتاسیون های پوست که به دلیل وجود جای جوشها ایجاد شدهاند را بدون این که باعث آسیبدیدگی و سوزش شوند از بین میبرند. از محصولاتی که حاوی هیدروکوئینون هستند مانند مواد شیمیایی معروف روشنکننده پوست استفاده نکنید زیرا باعث سوزش پوست شده و سرطانزا هستند. اگر پوست شما تیرهتر است، از کرمهای روشنکننده استفاده نکنید. این کرمها ممکن است ملانین پوست شما را به طور دائمی از بین ببرند و باعث تشدید لکهها شوند.

از محصولات حاوی رتینوئید استفاده کنید

رتینوئید از مشتقات ویتامین آ است که به طور گستردهای در محصولات مراقبت پوستی برای درمان خطوط ریز و چین و چروکها، تغییر رنگ پوست و جوش صورت مورد استفاده قرار میگیرد. رتینوئیدها تولید کلاژن را افزایش داده و سرعت گردش سلولی را بالا میبرند و به همین دلیل یک انتخاب خود برای درمان جای جوش هستند. این کرمها کمی گران هستند اما استفاده از آنها برای دستیابی به نتایج مؤثر و سریع از طرف متخصصین پوست و مو قویاً توصیه میشوند. شما میتوانید کرمهای رتینوئیدی بدون نیاز به نسخه پزشک مانند آنهایی که توسط برندهای اصلی محصولات مراقبت پوستی تولید میشوند را تهیه کنید. به هر حال، کرمهای قویتر نیز وجود دارد که باید توسط متخصص پوستو مو تجویز شوند. محتویات کرمهای حاوی رتینوئید به اشعه ماوراءبنفش در نور خورشید حساس هستند بنابراین برای مراقبت از پوست باید این کرمها را فقط باید در هنگام شب استفاده کرد.

استفاده از آب لیموی تازه

آب لیمو ویژگیهای طبیعی روشنکنندگی پوست دارد و میتواند به طور مؤثری در کاهش اثر جای جوشها کمک کند. مقداری آب لیمو را با معادل همان مقدار آب مخلوط کنید و به طور مستقیم روی جای جوشها بمالید، از مالیدن این مخلوط روی قسمتهای دیگر پوست اطراف خودداری کنید. پس از 15 تا 25 دقیقه آن را از روی پوست خود بشورید، همچنین میتوانید از آب لیمو در هنگام شب به عنوان ماسک نیز استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بلافاصله پس از شستن آب لیمو از مرطوب کنند استفاده کنید زیرا اسید سیتریک موجود در لیمو باعث خشکی شدید پوست میشود.

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که میتوان از آن در زمانی که لیمو در دسترس نیست استفاده کرد. از آنجا که PH لیمو 2 و PH پوست بین 4 تا 7 است، این روش باید به دقت انجام شود. اگر مدت زمان زیادی آب لیمو روی پوست باقی بماند یا اگر به اندازه کافی رقیق نشود میتواند باعث سوختگی شیمایی شود. آب مرکبات نیز حاوی مواد شیمیایی به نام برگاپتون است که به دیان ا متصل شده و باعث میشود که اشعه ماوراءبنفش راحتتر بتواند به پوست آسیب وارد کند بنابراین اگر از آب مرکبات روی پوست خود استفاده میکنید باید بیشتر مراقب نور خورشید باشید. قبل از این که در معرض نور آفتاب قرار گیرید باید آب مرکبات را از روی پوست خود شسته و کرم ضد آفتاب بمالید.

از عسل استفاده کنید

عسل یک محلول طبیعی برای از بین بردن جوشها و کاهش قرمزی پوست ناشی از آنها است. این بدان دلیل است که عسل ویژگی آنتی باکتریال دارد و به هموار شدن پوست و کاهش التهابات آن کمک میکند. عسل خام یا مانوکا از مؤثرترین انواع آن است. میتوان این عسل را به طور مستقیم با استفاده از گوش پا ک کن روی پوست آسیب دیده مالید. عسل یک گزینه عالی برای افرادی است که پوست حساس دارند زیرا عسل تحریککننده نیست و بر خلاف روشهای درمانی دیگر، پوست را مرطوب میکند. اگر پودر مروارید دارید (میتوانید آن را از داروخانهها تهیه کنید) میتوانید آن را با عسل مخلوط کنید تا یک درمان فوقالعاده مؤثری انجام شود. پودر مروارید باعث کاهش التهاب و رفع تدریجی جای جوشها میشود.

آزمایش آلوئه ورا

عصاره آلوئه ورا یک ماده طبیعی تسکیندهنده است که میتواند برای درمان ناراحتیها از سوختگیها گرفته تا زخمهای جای جوش به کار برده شود. آلوئه ورا به جوانسازی و مرطوب شدن پوست کمک میکند و باعث میشود که جای جوشها به مرور زمان از بین بروند. میتوان محصولات حاوی آلوئه ورا را از داروخانهها تهیه کرد اما بهترین روش این است که گیاه آلوئه ورا را خریداری کرده و با شکستن برگهای آن از عصاره آن استفاده کنید. این عصاره که شبیه به ژل است را میتوان به طور مستقیم روی جای جوش مالیده و نیازی به شستن آن نیز نخواهد بود. برای درمانهای شدیدتر جای جوش میتوانید یک یا دو قطره روغن درخت چای (که تمیزکننده پوست است) را در ژل آلوئه ورا ریخته و سپس استفاده کنید.

از قطعات یخ استفاده کنید

استفاده از یخ یک روش درمانی خانگی است که با تسکین پوست ملتهب و کاهش قرمزی پوست به از بین بردن تدریجی جای جوشها کمک میکند. برای استفاده، یک قطعه یخ را در یک پارچه تمیز یا حوله بپیچید و آن را به مدت 2 تا 3 دقیقه روی جای جوش نگه دارید تا آن قسمت شروع به بیحس شدن کند. گاهی اوقات ممکن است پوست شما بسوزد. به جای استفاده از آب یخزده میتوانید از چای سبز را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و آن را روی جای جوش قرار دهید. چای سبز ویژگیهای ضد التهابی دارد که اثرات خنک کنندگی یخ را کامل میکند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :