منو اصفهان ، خیابان توحید جنوبی ، مجتمع ژیوار ، طبقه دوم - تلفن : 31312355

درباره بوتاکس سوالات متداول،نحوه تزریق و تاثیرات بوتاکس

بوتاکس دارویی است که بوسیله سم موجود در باکتری کلوستریدوم بوتولینوم تولید میشود. برخی از افراد نگران استفاده از بوتاکس هستند زیرا این ماده باعث مسمومیت بوتولیسم میشود که نوعی مسمومیت بسیار خطرناک غذایی است. تزریق بوتاکس حاوی هیچ گونه باکتری نمیباشد و باعث ایجاد بوتولیسم نمیشود. بوتاکس برای بیشتر افراد بیخطر میباشد و پزشکان برای درمان از تزریق مقدار کمی از آن استفاده میکنند. از تزریق بوتاکس برای بهبود زیبایی ظاهری نیز استفاده میشود. قبل از تزریق بوتاکس میتوان از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از استرس و ایجاد کبودی استفاده کرد. همچنین بایستی پس از درمان نیز اقدامات مراقبتی لازم را به عمل آورد.

متخصصین ما در کلینیک دکتر جعفری پور بسیار دقیق هستند و از دانش و مهارت چندین ساله ی خود در انجام روش های درمانی مختلف، بهره می گیرند. اگر مایلید از تاثیر بوتاکس برای داشتن ظاهری شاداب و بدون چروک، آگاهی یابید، می‎ توانید از طریق شماره 03136266851 جلسه مشاوره ای با متخصصین ما رزرو نمایید.

از تزریق بوتاکس برای درمان چه عارضههایی استفاده میشود؟

تزریق بوتاکس روشی مناسب برای از بین بردن خطوط ظریف و چروک های پیشانی و چروک های نزدیک چشم ها و بین ابروها میباشد. خطوط روی صورت چروک هایی هستند که در اثر کشیدگی عضلات صورت ایجاد میشوند. این چروک ها باعث میشوند که شخص سالخوردهتر و خستهتر به نظر برسد. در گذشته حتی جراحی پلاستیک هم نمیتوانست این نوع چروک ها را از بین ببرد. ولی در حال حاضر با بوتاکس میتوان این مشکل را حل کرد. بر طبق گزارشات جامعه جراحی زیبایی پلاستیک آمریکا بوتاکس اولین روش درمانی غیرجراحی مورد درخواست افراد میباشد.

مزایای دیگر تزریق بوتاکس

چنانچه تابهحال از این روش درمانی استفاده نکردهاید، میتوانید در مورد آن اطلاعاتی جمعآوری کنید و در مورد ماده بوتاکس، خطرات استفاده از آن و نتیجه حاصل از این روش درمانی اطلاعاتی کسب کنید. از مهمترین دلایلی که افراد از این روش استفاده میکنند موارد زیر را میتوان نام برد :

-از بین بردن چین و چروک صورت

- دیستونی گردن : عارضهای که باعث انقباض شدید در عضلات گردن و شانه میشود.

- کاهش پلک زدن غیرارادی

- بهبود استرابیسم. این عارضه باعث انحراف چشم میشود

- کنترل مثانه بیشفعال

- جلوگیری از اسپاسم مری

بوتاکس چیست و چگونه عمل میکند؟

بوتاکس پروتئینی تصفیهشده میباشد که به طور موقت باعث شل شدن عضلاتی میشود که باعث ایجاد چروک شدهاند. این ماده بوسیله محدود کردن توانایی انقباض عضلات صورت، ارتباط بین تکانههای عصبی که حرکات عضلات را کنترل میکنند را مسدود میکند. بوتاکس بر اعصاب مرتبط با توانایی حواس تأثیر ندارد بنابراین هیچ گونه بیحسی در قسمت تحت درمان ایجاد نمیشود. پس از تزریق با شل شدن عضلات، پوست در قسمت تزریق صافتر شده و چروک های کمتری مشاهده میشود.

عضلات تا چند روز پس از درمان شروع به شل شدن میکنند و بین 2 تا 14 روز تأثیر درمان به بیشترین حد خود میرسد. تأثیر درمان میتواند بین 3 تا 6 ماه ماندگار باشد. افرادی که تمایل به حفظ بهبود ظاهری خود دارند بایستی مجدداً درمان را تکرار کنند.

اقداماتی که پیش از تزریق بوتاکس باید انجام شوند

عدم مصرف برخی از داروها

برخی از داروها مانند داروهای رقیقکننده خون، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و داروهای شلکننده عضلانی در صورتیکه همراه با بوتاکس استفاده شوند، میتوانند باعث خونریزی یا کبودی شوند. شما بایستی چند روز پیش از درمان با بوتاکس از مصرف بعضی از داروها خودداری کنید. پیش از تزریق بوتاکس در مورد این داروها با پزشک خود مشورت کنید. در صورت مصرف داروهای زیر، از پزشک خود در مورد بیخطر بودن آنها سؤال کنید:

- داروهای رقیقکننده خون مانند وارفارین

- داروهای شلکننده عضلانی

- داروهای خوابآور

- داروهای مخصوص حساسیت

- آسپیرین

- ایبوپروفن

- ویتامین E

- روغن ماهی یا امگا -3

- جینکو بیلوبا

- جینسینگ

قطع مصرف سیگار

استعمال دخانیات پیش از درمان با بوتاکس میتواند خطر کبودی ناشی از تزریق را افزایش داده و باعث کُند شدن روند بهبود شود. حداقل چند روز پیش از درمان از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کرده و در مورد اینکه مصرف سیگار تا چه زمان بیخطر میباشد با پزشک مشورت کنید.

استفاده از پک یخ

استفاده از پک یخ در ناحیه تزریق میتواند کبودی را کاهش دهد. پک یخ را میتوانید قبل و بعد یا در حین درمان استفاده کنید.

- پک یخ را در پارچهای پوشانده و آن را برای 20 دقیقه روی پوست قرار دهید. روز قبل از درمان از این روش استفاده کنید. میتوانید پک یخ را از داروخانه تهیه کرده و یا خودتان با استفاده از سبزیجات و میوههای یخ زده پک یخ بسازید.

- حولهای بین پک یخ و پوست قرار دهید تا از سرمازدگی پوست جلوگیری شود. در صورتیکه پوست بسیار سرد یا بیحس شد استفاده از پک یخ را متوقف کنید.

تمیز نگاه داشتن پوست

قبل از درمان، پوست بایستی از هرگونه آلودگی، مواد مرطوبکننده یا محصولات آرایشی پاک شده باشد.

- صورت خود را با آب گرم و صابون بشویید و سپس به طور کامل آب بکشید. سپس از حوله نرم برای خشک کردن صورت استفاده کنید.

- امکان دارد پزشک قبل از تزریق پوست شما را دوباره با رابینگ الکل یا مواد ضدعفونی کننده پاک کند.

نتیجه درمان با بوتاکس چقدر ماندگاری دارد؟

نتیجه درمان با بوتاکس میتواند 3 تا 6 ماه ماندگار باشد. نتیجه تزریق بوتاکس در افرادی که درمان را تکرار کردهاند 6 تا 8 ماه نیز دوام خواهد داشت.

5 نکته در مورد اولین جلسه درمان با بوتاکس

تصمیمگیری برای انجام تزریق بوتاکس کار سادهای میباشد چرا که این روش درمانی سریع و ارزان بوده و روشی غیرجراحی میباشد. متاسفانه اطلاعات نادرست زیادی در مورد بوتاکس وجود دارد. درنتیجه بعضی از افراد از انجام این روش درمانی ترس دارند و نگران عوارض جانبی یا فلج شدن صورتشان هستند. بیشتر این مطالب در مورد بوتاکس نادرست هستند. مواردی که امکان دارد پس از درمان ایجاد شوند به شرح زیر میباشند:

احتمال دارد قرمزی و ورم مختصری ایجاد شود

امکان دارد در بیشتر افراد قرمز و ورم مختصری پس از تزریق بوتاکس ایجاد شود. خوشبختانه این موارد به خودی خود خیلی سریع برطرف خواهند شد و به طور متوسط حدود 10 تا 15 دقیق زمان میبرد تا قرمزی کاهش پیدا کند. چنانچه نگران این عوارض هستید، میتوانید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید تا با استفاده از روش هایی مانند کمپرس سرد پس از تزریق، این عوارض را کاهش دهد.

احتمال کمی وجود دارد که پس از درمان سردرد ایجاد شود

معمولاً سردرد در بیشتر افراد ایجاد نمیشود ولی امکان بروز آن وجود دارد. برای احتیاط در روز تزریق بوتاکس از انجام کارهای سنگین خودداری کرده و میتوانید از داروی تایلنول نیز استفاده کنید.

امکان دارد روز پس از درمان کبودی مختصری ایجاد شود

امکان دارد کبودی مختصری به وجود بیاید و البته در همه افراد ایجاد نمیشود. در صورت بروز کبودی میتوانید با آرایش آن را بپوشانید.

نتایج تزریق بوتاکس در هفته اول پس از درمان قابل مشاهده هستند

در حالیکه نتایج بوتاکس سریع ایجاد میشوند، اثر ضد چین و چروک آن فوراً قابل مشاهده نمیباشد. بایستی در حدود یک هفته منتظر بمانید تا کبودی ها برطرف شده و خاصیت شلکنندگی عضلات اثر کند.

پس از چند ماه اثر تزریق بوتاکس به تدریج از بین میرود

اثر تزریق بوتاکس موقتی میباشد، در نتیجه پس از 3 تا 4 ماه از اولین جلسه درمانی، تاثیرات تزریق به تدریج از بین خواهند رفت. در صورتیکه از نتایج درمان راضی بودهاید، میتوانید با پزشک صحبت کنید تا جلسه درمانی دیگری برای شما ترتیب داده شود.

سوالی که در اینجا پیش میآید اینست که اگر بوتاکس خیلی راحت و سریع بهبود پیدا میکند چرا برخی افراد نگران استفاده از آن هستند ؟ دلیل این امر شایعات غلطی است که در مورد تزریق بوتاکس وجود دارد. ولی تزریق بوتاکس مانند هر روش درمانی دیگری در صورتی که به درستی انجام نشود، ممکن است نتواند باعث بهبود زیبایی ظاهری شود و عوارضی جانبی به دنبال داشته باشد. در نتیجه شما برای تزریق بایستی به جراحان زیبایی بسیار باتجربه مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با دکتر جعفریپور تماس بگیرید.

چه مقدار بوتاکس باید تزریق شود؟

در زمان تزریق، ابتدا متخصصین کلینیک دکتر جعفری پور از بیماران درخواست میکنند تا قسمت هایی از صورت خود را منقبض کنند تا بهترین مکان تزریق مشخص شود. انقباض عضلات صورت موجب میشود تا بوتاکس در محل مناسب تزریق گردد. پس از آنکه تزریق به طور کامل انجام شد، دستورالعملهای دوره نقاهت برای بیمار شرح داده میشود و آنچه را که طی چند روز پس از عمل پیش خواهد آمد را به او اطلاع خواهند رساند

مراقبتهای پس از تزریق بوتاکس

از مالیدن یا ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید

بوتاکس در قسمت خاصی تزریق میشود و سم در آن قسمت باقی میماند. مالش یا ماساژ این قسمت باعث میشود تا سم جابهجا شده و تأثیر آن در قسمت مورد نظر کاهش پیدا کند. بنابراین دست و انگشتان خود را از این قسمت دور نگه دارید تا تأثیر درمان حفظ شود.

تا چهار ساعت از دراز کشیدن یا ورزش کردن خودداری کنید

برای حداقل چهار ساعت پس از درمان از دراز کشیدن و انجام فعالیت های جسمانی خودداری کنید تا بوتاکس در محل درمان باقی بماند و به قسمت های دیگر جابهجا نشود.

روشهای درمانی و زیبایی پوست را حداقل یک روز پس از تزریق بوتاکس انجام دهید

در صورتی که میخواهید از پیلینگ ( لایهبرداری) شیمیایی پوست یا میکرودرم ابریژن برای پوست خود استفاده کنید، حتماً این اقدامات را حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس انجام دهید. این کار از کبودی و جابهجایی بوتاکس به قسمت های دیگر پوست جلوگیری میکند. به پزشک یا متخصص امور زیبایی در مورد تزریق بوتاکس اطلاع دهید. پزشک یا متخصص به شما توصیه میکنند که تا زمان استفاده از روش های درمانی دیگر برای پوست، بیش از 24 ساعت منتظر بمانید.

داروهای رقیقکننده خون را طبق دستور پزشک مصرف کنید

در ساعات پس از تزریق بوتاکس، امکان ایجاد کبودی وجود دارد. مصرف داروهای رقیقکننده خون مانند وارفارین و آسپرین (و هر گونه داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی دیگر) پس از درمان میتوانند کبودی را تشدید کنند. در صورت مصرف این داروها از پزشک خود در مورد زمان مصرف آنها سؤال کنید. جهت کاهش خطر ناشی از مصرف این داروها حتماً طبق دستور پزشک از این داروها استفاده کنید.

هزینه بوتاکس

در تزریق بوتاکس چیزی با عنوان هزینه درمان ثابت وجود ندارد. بنا به عوامل زیر هزینه بوتاکس آن متفاوت خواهد بود:

- منطقهای که مورد درمان قرار میگیرد.

- تعداد قسمت های که در صورت فرد درمان میشود.

-تعداد عضلات که ممکن است از یک فرد به فرد دیگر تفاوت قابل ملاحظهای داشته باشد.

- جنسیت بیمار به علت اینکه آقایان نسبت به خانمها عضلات قویتری دارند به میزان دز بیشتری نیز نیاز دارند.

- نتایج موردنظر نیز تأثیر به سزایی در هزینه نهایی عمل دارد. بعضی از افراد تغییر جزئی و رفع خطوط را به همراه حفظ حرکات چهره ترجیح میدهند.

سؤالات رایج بوتاکس

چگونه از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز) استفاده میشود؟

تعریق بیش از حد زیر بغل عارضهای است که با فعالیت بیش از حد غدد عرق مرتبط میباشد. عرق حرارت بدن شما را تنظیم میکند. در تعریق بیش از حد زیر بغل، عرق بیش از نیاز بدن تولید میشود. این عارضه معمولاً به علت بیاطلاعی تشخیص داده نشده یا اشتباه تشخیص داده میشود و درمانی برای آن انجام نخواهد شد. برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل که با داروهای موضعی به خوبی درمان نشود، از بوتاکس استفاده میشود. بوتاکس به طور موقتی سیگنالهای شیمیایی اعصابی که غدد عرق را تحریک میکنند مسدود میکند و به کنترل این عارضه کمک میکند. تأثیر درمان این عارضه با بوتاکس میتواند 6 تا 12 ماه ماندگار باشد. بوتاکس درمانی برای این عارضه نمیباشد و علائم به تدریج باز میگردند و میتوان از درمان مجدد استفاده کرد.

آیا درمان با بوتاکس برای انواع پوست مؤثر است؟

همه چروک ها از نوع چروک فعال نمیباشند. (چروکهایی که به فعالیت عضلات زیرین مرتبط هستند) . شیارها و چروک های عمیق که چروک های غیرفعال نام دارند، چروکهایی هستند که هنگامی که پوست کمی بین انگشتان کشیده شود، همچنان قابل مشاهده هستند. این چروک ها در اثر کاهش کلاژن، آفتابسوختگی و استعمال دخانیات ایجاد میشوند. چروکهای غیرفعال با فیلرهای پوستی مانند رستیلن بهتر درمان میشوند. استفاده همزمان از رستیلن و بوتاکس میتواند باعث بیشترین میزان بهبودی برای متقاضیان شود.

آیا بوتاکس برای همه افراد مناسب است؟

با وجود اینکه تزریق بوتاکس بیخطر میباشد برخی از افراد نباید از آن استفاده کنند. بوتاکس معمولاً خطری در بر نداشته و بدون ایجاد عوارض جانبی برای بیشتر افراد قابل استفاده است. استفاده از بوتاکس برای افراد زیر مناسب نمیباشد:

-مادران باردار و شیرده نباید از این روش درمانی استفاده کنند زیرا میتواند به نوزاد آسیب برساند.

-افراد دارای سابقه بیماری های عصبیعضلانی برای استفاده از بوتاکس مناسب نیستند و بوتاکس میتواند عارضه آنها را تشدید کند زیرا که بوتاکس باعث فلج شدن عضلات میشود.

-بیماران مبتلا به بیماری های قلبی یا اختلالات خونی نباید از این روش درمانی استفاده کنند زیرا امکان ایجاد کبودی در آنها بیشتر است.

-کسانی که نسبت به بوتاکس حساسیت دارند برای استفاده از بوتاکس مناسب نیستند. متاسفانه هیچ راهی برای تشخیص حساسیت به بوتاکس در افراد وجود ندارد. در واقع هیچ تست پوستی یا آزمایش مربوط به میزان مصرف بوتاکس وجود ندارد تا حساسیت به این ماده را تشخیص دهد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید ، چهارراه پلیس ، ساختمان ژیوار طبقه دوم
تلفن : 31312355 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :